а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортачи

ортачат
Вид збор: Глагол, несвршен
Станува ортак.
Англиски: join Турски: ortak
Употреба: Економија
Примери:
Тој се ортачи со турските аги и бегови.
Изведенки
ортачење ср.
глаг. им.