а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортодоксен

ортодоксниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29396
Што догматски се држи до пропишаните правила на одредена идеологија, религија.
Англиски: orthodox
Употреба: Религија
Изрази
Ортодоксна црква - православна црква.
Изведенки
ортодоксност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи