а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортома

мн. ортоми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5556
1. дебело јаже
Англиски: rope Турски: hortum Албански: litar, tërkuzë
2. бесилка
Англиски: gallows Албански: varje
Употреба: Преносно значење
Изрази
Од влакно (конец) прави ортома - ги преувеличува работите.
Кој од кол, кој од ортома - собрани кој од кој полош.
Си ја влече ортомата - си ја носи заслужената казна, мака, тешкотија.
Се беселе на една ортома - работеле заедно, соработувале, се дружеле.
Од ортома симнат - разбојник.
Го држи на ортома - го држи под контрола.
Изведенки
ортомче ср.
мн. ортомчиња
дем.