а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортомиса

ортомисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36247
Врзе добиток со ортома додека пасе за да се ограничи движењето.
Англиски: rope
Примери:
Го ортомиса коњот и го остави во ливадата да пасе.
Изведенки
1. ортомисува несв.
ортомисуваат
2. ортомисување ср.
глаг. им.