а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осакати

осакатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15006
1. Hаправи да биде сакат.
Англиски: mutilate Албански: sakatoj
Примери:
Еден метален предмет го осакати.
2. (се осакати)
Англиски: injure Албански: sakatohem
Примери:
Се осакати самиот невнимателно цепејќи дрва.
Изведенки
1. осакатува несв.
(се) осакатуваат
2. осакатување ср.
глаг. им.