а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

освети

осветат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14186
1. Направи со извршување црковен обред, нешто (вода, црква, куќа) да биде свето.
Англиски: consecrate Албански: shenjtëroj
Употреба: Црковен термин
Примери:
Владиката ја освети оваа црква.
Попот ја освети водата и потоа сите поминуваа редум да се замијат и да се напијат за здравје.
2. (се освети) Стане свет, светец.
Англиски: canonize Албански: kanonizoj, shenjtëroj
Употреба: Религија
Примери:
Свети Димитрија се освети.
Изведенки
1. осветува несв.
(се) осветуваат
2. осветување ср.
глаг. им.