а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осмислен

осмислениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28190
Што има смисла, што е добро смислен, што е добро подготвен.
Англиски: thought out
Примери:
Добро осмислен проект.
Осмислен план.
Осмислен говор.
Изведенки
осмисленост ж.