а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

основица

мн. основица
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12101
1. база, основа
Англиски: base Албански: bazë
Примери:
Основица за пресметување на данок.
2. основа
Англиски: base Албански: bazë
Употреба: Математика