а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осознае

осознаат; осознај, осознајте; осознав, осозна, осознаа; осознал; (ќе) осознаев, (ќе) осознаеја; (ќе) осознаел; осознаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7362
Спознае, стане свесен за нешто.
Англиски: realize
Примери:
Тој конечно ја осозна вистината за последните случувања.
Изведенки
1. осознава несв.
осознаваат
2. осознавање ср.
глаг. им.