а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остарее

остареат; остареј, остарејте; остарев, остареаја; остареал; остареан; (ќе) остареев, (ќе) остарееја; (ќе) остареел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24767
остари
Англиски: become old
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК