а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остар

остри
Вид збор: Придавка
Ранг: 1195
1. Што е со тенок врв, раб, крај што може да боде, да сече.
Англиски: sharp
Примери:
остри заби
остар камен
2. Што е со тенко сечило.
Англиски: sharp
Примери:
остар нож
остра сабја
3. тврд, груб
Англиски: coarse
Употреба: Преносно значење
Примери:
остра волна
остро брашно
4. За ветер, воздух, болка, студ - што дејствува како да сече, многу силен.
Англиски: sharp
Употреба: Преносно значење
Примери:
Остра болка го пресече преку половината.
Се чу остар звук.
остар воздух
5. Што е прониклив.
Англиски: piercing
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му упати остар поглед.
Тој има остро око.
6. За мирис - јак, лут.
Англиски: intensive
Употреба: Преносно значење
Примери:
Остра миризба се ширеше од визбата.
7. За човек - строг, жесток.
Англиски: fierce
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не можеш убаво да разговараш со него, многу е остар.
8. Што е полн со лутина.
Англиски: angry
Употреба: Преносно значење
Примери:
остар јазик
остра сатира
9. Што е силно пројавен, изразен.
Англиски: sharp
Употреба: Преносно значење
Примери:
Власта презеде остри мерки против прекршителите на законот.
остра криза
остар судир
10. Што се појавува во доста определена форма, изразен.
Англиски: poignant
Употреба: Преносно значење
Примери:
Има остри црти на лицето.
11. За завој, кривина - што нагло врти, го менува правецот.
Англиски: sharp
Употреба: Преносно значење
Примери:
остра кривина
12. Што има агол помал од 90°.
Англиски: acute
Употреба: Математика
Примери:
остар агол
Изрази
(посл.) Два остри камена не мелат брашно - за да се одвива некоја работа, мора да се прават компромиси.
Има остро перо - (за новинар, писател) пишува остроумно, строго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК