а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остине

остинат; остини, остинете; остинав, остинаа; остинал; остинат; (ќе) остинев, (ќе) остинеа; (ќе) остинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16105
истине
Изведенки
1. остинува несв.
остинуваат
2. остинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК