а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острелоуши

(се) острелушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32185
1. За животно - начули уши, внимателно се вслуша.
Албански: hap veshët
Примери:
Кучето се острелуши.
2. Стане внимателен да чуе, да разбере.
Албански: dëgjon me vëmendje
Употреба: Преносно значење
Примери:
На ненадејниот шум, тој целиот се острелуши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК