а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острига

мн. остриги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28675
Вид морска школка чие месо се служи како скап морски специјалитет.
Латински: Ostrea edulis Англиски: oyster Албански: gocë deti
Употреба: Зоологија , Гастрономија
Примери:
Нарача порција остриги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК