а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осумнаесетгодишен

осумнаесетгодишниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27888
1. Лице што има осумнаесет години.
Примери:
Осумнаесетгодишно момче.
2. Што трае осумнаесет години.
Примери:
Осумнаесетгодишна печалба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК