а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осуче

осучат; осучи, осучете; осукав, осукаа; осукал; (ќе) осучев, (ќе) осучеа; (ќе) осучел; осучен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51915
сп. сука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК