а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осцилирање

мн. осцилирања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 39080
(глаг. им.) осцилира
Англиски: oscillation
Примери:
Тој поаѓа од внатрешните уметнички осцилирања.
пригушени осцилирања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК