а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осцилира

осцилираат; осцилирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 23873
1. Периодично, ритмично се движи, ја мени, менува состојбата.
Англиски: oscillate Албански: oscilon, luhatet
Примери:
Нишалото на часовникот рамномерно осцилира.
2. Се колеба, е нестабилен.
Англиски: alter Албански: luhatet, hamendet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Репертоарот постојано осцилира помеѓу класиката и авангардните тенденции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК