а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осцилограф

мн. осцилографи
Вид збор: Именка, машки род
Инструмент за мерење на брзите промени на електричните величини, на осцилациите.
Изведенки
осцилографски прид.
осцилографскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК