а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отаде

Вид збор: Прилог
Ранг: 9023
1. Од другата, спротивната страна, откај спротивната страна.
Англиски: from there
Примери:
Отаде пак се чуја караници.
Отаде се покажа стутканата фигура на старецот.
2. Од тоа место, оттаму.
Англиски: from there
Примери:
Отаде подобро се гледа патот.
Побегнал отаде без пари, без алишта.
Отаде ливадите се гледаат како на дланка.
3. Од тоа, поради тоа, оттука, оттаму.
Англиски: therefore
Примери:
Отаде произлегува неговата финансиска состојба.
Отаде произлегува дека тој и не бил таму.
Изрази
Отаде одоваде - од околу.
Дури отаде - уште како.
Ќе одиш дури отаде - ќе одиш уште како, ќе одиш каде што треба.
(посл.) Отаде си гале од каде ти се гробиштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК