а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

открти

откртат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Открши, одвои нешто со кртење.
Англиски: break Албански: shkëput
Примери:
Ја открти вратата.
2. (се открти) Се открши, се одвои од нешто со кртење.
Албански: shkëput
Примери:
Се откртија неколку парчиња јаглен.
Изведенки
1. откртува несв.
(се) откртуваат
2. откртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК