а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпорен

отпорни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13130
Што има сила, јак, издржлив, што може да издржи, да истрае во нешто.
Англиски: resistant
Примери:
Отпорен на ниски температури.
Отпорен на влага.
Грозјето со подебела и цврста лушпа е поотпорно на сивото гниење.