а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпрегне

отпрегнат; отпрегни, отпрегнете; отпрегнав, отпрегнаа; отпрегнал: отпрегнат; отпрегнев, отпрегеа; отрегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44504
Ослободи добиток (коњ, маска, вол) од запрега.
Англиски: dismount
Примери:
Ги отпрегна воловите и ги пушти да пасат.
Изведенки
1. отпрегнува несв.
отпрегнуваат
2. отпрегнување ср.
глаг. им.