а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпреми

отпремат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде некому финансиска компензација.
Англиски: compensate Српски: отпремити Албански: konpensoj
Употреба: Дијалектен збор , Економија
Примери:
Работниците ги отпремија по десет месечни плати.