а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпремнина

отпремнината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11702
финансиска компензација
Англиски: severance pay Српски: отпремнина Албански: pagesë pëshkurtim nga punar
Употреба: Дијалектен збор , Економија
Примери:
Отпремнина за отпуштање од работа.
Треба да испуштаат работници со социјален пакет, значи со исплата на поголема отпремнина.