а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отркала

отркалаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тркала нешто до одредено место.
Англиски: roll Албански: rrokullis
Примери:
Автомеханичарот ги отркала гумите до авотмобилот за да ги намести.
Децата ја отркалаа топката дури до реката.
2. (се отркала) Се тркала до некаде.
Англиски: roll Албански: rrokullis
Примери:
Клопчето се отркала под креветот.
Изведенки
отркалува несв.
(се) отркалуваат