а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отровен

отровни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4009
1. Што содржи отров, што може да отруе.
Англиски: poisonous
Употреба: Медицина
Примери:
Отровна материја.
Отровни гасови.
Отровни печурки.
Отровна змија.
2. Што е непријатен, тежок.
Англиски: poisonous
Употреба: Преносно значење
Примери:
Отровни мисли.
Изведенки
отровност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК