а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отрча

отрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5157
Отиде со трчање.
Англиски: run away
Примери:
Некои отрчаа долу, а некои останаа на чардакот.
Отрча дома.
Изведенки
отрчува несв.
отрчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК