а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отседне

отседнат; отседни, отседнете; отседнав, отседнаа; отседнал; отседнат; (ќе) отседнев, (ќе) отседнеа; (ќе) отседнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25245
Преседи, се смести за определено време во хотел, во стан кај некого, најде привремено сместување.
Англиски: reside
Употреба: Туризам
Примери:
Тој отседна во новиот хотел.
Изведенки
1. отседнува несв.
отседнуваат
2. отседнување ср.
глаг. им.