а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсек

мн. отсеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15655
1. Дел од некоја целина.
Англиски: part Албански: pjesë
Примери:
Композицијата е поделена на педесет и шест тактови, поделени на четири отсеци.
2. Внатрешна организациска единица во едно одделение на некоја установа, управен орган или сл.
Англиски: department Албански: repart
Употреба: Административен термин
Примери:
Јас сум референт во станбен отсек.
Правен отсек.
3. временски период
Англиски: period Албански: periudhë
Примери:
Час е отсек на време што трае 60 минути.
временски отсек
4. Отсечен дел, отсечка, отсечок.
Англиски: segment Албански: segment
Употреба: Математика
5. Место каде што е брегот обронат и стрмен.
Англиски: abyss Албански: humnerë
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК