а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оттука

Вид збор: Прилог
Ранг: 2258
1. Од ова место тука.
Англиски: from here
Примери:
Измери колку има оттука до ѕидот.
Бегај оттука!
Оттука дотука.
2. оттаму
Англиски: therefore
Употреба: Книжевен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК