а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отуѓи

отуѓат; отуѓил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11395
1. Пренесе во сопственост на друг.
Англиски: appropriate Албански: tjetërson
Употреба: Економија
Примери:
Отуѓи имот.
Отуѓи земја.
2. Направи да му стане некој на некого туѓ, оддалечи некого или нешто.
Англиски: estrange Албански: largoj, braktis
Примери:
Жена му го отуѓи од нас.
3. (се отуѓи) Престане да биде близок cо некого, стане туѓ.
Англиски: alienate Албански: largoj, braktis
Примери:
Тој се отуѓи од нас.
4. (се отуѓи) Изгуби интерес за нешто, се издвои од нешто.
Англиски: estrange Албански: largoj, braktis
Примери:
Се отуѓи од животот.
Изведенки
1. отуѓува несв.
(се) отуѓуваат
2. отуѓување ср.
глаг. им.