а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отчешне

отчешнат; отчешни, отчешнете; отчешнав, отчешнаа; отчешнал; отчешнат; (ќе) отчешнев, (ќе) отчешнеа; (ќе) отчешнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43027
1. измести, исчаши
Англиски: dislocate Албански: nxjerr nga vendi, ndrydh
Употреба: Медицина
Примери:
За малку не му го отчешна рамото.
2. одвои, оддели, извади, истрга
Англиски: pull off Албански: ndaj, veçoj, nxjerr
Примери:
Го отчешна коренот од неговото лежиште.
Изведенки
1. отчешнува несв.
отчешнуваат
2. отчешнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК