а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отчкрапне

отчкрапнат; отчкрапни, отчкрапнете; отчкрапнав, отчкрапнаа; отчкрапнал; отчкрапнат; (ќе) отчкрапнев, (ќе) отчкрапнеа; (ќе) отчкрапнел
Вид збор: Глагол, свршен
Подотвори, отвори малку.
Англиски: open up
Примери:
Ја отчкрапна вратата.
Изведенки
1. отчкрапнува несв.
отчкрапнуваат
2. отчкрапнување ср.
глаг. им.