а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отчкрне

отчкрнат; отчкрни, отчкрнете; отчкрнав, отчкрнаа; отчкрнал; отчкрнат; (ќе) отчкрнев, (ќе) отчкрнеа; (ќе) отчкрнел
Вид збор: Глагол, свршен
отчкрапне
Изведенки
1. отчкрнува несв.
отчкрнуваат
2. отчкрнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК