а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отшелник

мн. отшелници
Вид збор: Именка, машки род
Монах во христијанско православна заедница што живее одвоен и самотен живот заради соединување со Христос.
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК