а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отштета

мн. отштети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34484
Надоместок за сторена штета.
Англиски: compensation Албански: konpensim
Употреба: Економија
Примери:
воена отштета
исплата на отштета