а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оф

Вид збор: Извик
Ранг: 2609
1. За израз на болка.
Примери:
Оф, боли!
2. За израз на тага, мака.
Примери:
Оф, мајко моја, што ме снајде!
3. За израз на некакво посилно пријатно чувство.
Примери:
Оф, оф, ќе се изнајадам грозје!