а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оцрта

оцртаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19227
1. Наслика, нацрта, опише, претстави нешто во главни црти, покаже контури.
Англиски: draw Албански: vizatoj, përshkruaj
Примери:
Содржината на неговите книги се движи пак во оние рамки што ги оцртавме.
Накратко ќе го оцртаме ликот на Пулевски.
Во романот тој е оцртан како перфиден заводник.
2. (се оцрта) Се покаже во своите контури.
Англиски: draw Албански: përshkruaj
Примери:
На месечевата светлина се оцртаа силуети на луѓе.
Околу главата му се оцрта ореол.
Изведенки
1. оцртува несв.
(се) оцртуваат
2. оцртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК