а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очеша

очешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47423
1. Гребне, драсне малку (по површината, по кожата).
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Ја очешал колата од ѕидот.
2. (се очеша) Се гребне, се драсне малку; се допре при движење, при одење.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Си се очешал некаде по коленото.
Се очешав од него, а не видов кој е.
Изведенки
1. очешува несв.
(се) очешуваат
2. очешување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК