а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оче

мн. очиња
Вид збор: Именка, среден род
1. окце
Англиски: eye Албански: syçkë
Употреба: Деминутив , Дијалектен збор
2. темјанушка, синоличка
Англиски: violet Албански: vjpllcë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК