а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очигледен

очигледни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3694
Што може јасно да се види; што е јасен, што не треба да се објаснува, да се докажува.
Англиски: obvious
Примери:
Очигледен доказ.
Очигледна грешка.
Изведенки
очигледност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК