а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очигледно

Вид збор: Прилог
Ранг: 923
Јасно, само по себе разбирливо.
Англиски: obviously Албански: dukshëm
Примери:
Стануваше очигледно дека неговиот другар лаже.
Тој беше очигледно нервозен од неизвесноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК