а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очиларка

мн. очиларки
Вид збор: Именка, женски род
Отровна змија од родот на кобрите која живее во Азија.
Латински: Naja tripudianis Англиски: cobra
Употреба: Зоологија