а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очила

очилата
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 1626
Оптичко помагало за подобрување на видот или за заштита на очите (од сонце, при работа).
Англиски: glasses
Примери:
И без очила гледам добро.
Очила за сонце.
Изрази
Гледа со розови очила - идеализира, не ја забележува реалноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК