а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очисти

очистат; очистил; очистен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12285
1. Направи нешто да биде чисто.
Англиски: clean Албански: pastroj
Примери:
Тој ги очистил скалите.
2. (се очисти) Се ослободи од нечистотија, се исчисти.
Англиски: clean Албански: pastroj
Изведенки
1. очистува несв.
(се) очистуваат
2. очистување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК