а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очовечи

очовечат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50499
1. Направи некого човек, направи некој да стане почовечен, похуман; пренесе особини на човек.
Англиски: humanize Албански: njerëzoj
Примери:
Јас го очовечив, инаку за никаде беше.
2. (се очовечи) Стане подобар, почовечен.
Англиски: humanize Албански: bëhet njeri, njerëzohet
Примери:
По толку лоши работи, на крајот се очовечи.
3. (се очовечи) Добие лик на човек.
Англиски: humanize Албански: merr pamjen e njeriut
Примери:
Бебето веќе се очовечило.
Изведенки
1. очовечува несв.
очовечуваат
2. очовечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК