а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

очув

мн. очуви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17027
Сопруг на мајката во однос на нејзините деца од претходниот брак.
Англиски: stepfather
Примери:
Децата го почитуваа очувот како вистински татко.