а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ошав

мн. ошави
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27901
1. компот
Англиски: stewed fruit Турски: hoşaf Албански: hoshaf, komposto
Употреба: Гастрономија , Разговорно
2. Сушено овошје, обично за на зима.
Англиски: dry fruits Албански: fruta të thata
Употреба: Гастрономија , Разговорно