а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ошлака

ошлакаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка, испрска со нечистотија.
Англиски: stain Албански: përlyej
Примери:
Тој го ошлака палтото.
2. (се ошлака) Се извалка, стане нечист.
Англиски: stain Албански: përlyhet, zhytet
Примери:
Се ошлака со кал.
Изведенки
1. ошлакува несв.
(се) ошлакуваат
2. ошлакување ср.
глаг. им.